Novitus Nano online

Najchętniej kupowana kasa fiskalna dostępna teraz w wersji online. Sprawdzi się zarówno w stacjonarnych, jak również mobilnych punktach sprzedaży.

Posnet Ergo online

Dobrze znana kasa Posnet Ergo teraz w wersji online. 9 klawiszy szybkiej sprzedaży są dużą zaletą tego urządzenia.

Posnet Mobile online

Kasa fiskalna Posnet Mobile online to najmniejsza i najlżejsza w chwili obecnej kasa fiskalna na rynku. Jej waga to tylko 400 gram! Doskonała do mobilnych zastosowań oraz tam gdzie powierzchnia sprzedaży jest ograniczona.

Posnet Temo online

Główną zaletą tej drukarki fiskalnej są jej małe gabaryty. Urządzenie zmieści się w kieszeni lub torbie z laptopem.

Posnet Trio online

Drukarka fiskalna online, która łączy w sobie sprawdzone rozwiązania Posnet oraz innowacyjność w świetnej, kompaktowej obudowie.

Novitus Deon online

Sprawdzona drukarka fiskalna online, gotowa do pracy również w wymagających warunkach.

Zestaw do gastronomii nr 5

System do gastronomii oparty o innowacyjne oprogramowanie STORYOUS, tablet, drukarkę fiskalną Novitus Deon E i drukarkę kuchenną.

Zestaw do gastronomii nr 3

Doskonały system do gastronomii w oparciu o tablet i drukarkę fiskalną Novitus Deon e.

PC Market 7 -...

PC-Market to doskonałe narzędzie do prowadzenia sprzedaży z zachowaniem kontroli magazynowej. Oprogramowanie popularne nie tylko w dużych sklepach spożywczych, ale i w mniejszych placówkach handlowych.

Soga - oprogramowanie dla...

SOGA to profesjonalne narzędzie do obsługi punktów gastronomicznych wspierające funkcjonowanie każdego baru, restauracji czy też kawiarni.

Subiekt GT - system sprzedaży

Subiekt GT firmy Insert to bardzo popularny i nowoczesny system sprzedaży stworzony z myślą o średnich punktach handlowych i usługowych, które poszukują sprawnego narzędzia wspomagającego całościową obsługę sprzedaży.

Zmiana VAT na żywność

Zmiana VAT na produkty żywnościowe od 1 lutego 2022r.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 wprowadza konieczność zmian VAT na niektórych produktach żywnościowych, a co za tym idzie przeprogramowania kas fiskalnych oraz dokonia zmian w programach sprzedażowych. Dotyczy to żywności, która była do tej pory objęta 5% VAT. Teraz będzie to stawka 0% (nie mylić ze stawką zw- zwolnioną).

Poniżej przedstawiamy listę produktów żywnościowych, która pochodzi z załącznika do ustawy o VAT, a który wszedł w życie w styczniu 2021 r. Uwzględnia ona zmiany obowiązujące od 1 lipca 2021r., gdzie stawką 5% objęto m.in. owoce tropikalne, pieczywo wydłużonej trwałości, wyroby ciastkarskie, zupy, buliony i żywność homogenizowaną, musztardy i niektóre przyprawy przetworzone oraz produkty dla niemowląt.



  1. Towary spożywcze.
  2. Mięso i podroby jadalne.
  3. Ryby i skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne – z wyłączeniem homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych CN 0306 – CN 0308.
  4. Produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone.
  5. Jelita, pęcherze i żołądki zwierząt (z wyjątkiem rybich), całe i w kawałkach, świeże, schłodzone, zamrożone, solone, w solance, suszone lub wędzone.
  6. Warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy, jadalne.
  7. Owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów.
  8. Zboża.
  9. Produkty przemysłu młynarskiego; słód; skrobie; inulina; gluten pszenny.
  10. Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza – wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi.
  11. Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego – wyłącznie jadalne.
  12. Przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych – z wyłączeniem:
    • kawioru oraz namiastek kawioru objętych CN 1604,
    • przetworów z homarów i ośmiornic oraz z innych towarów objętych CN 1603 00 i CN 1605.
  13. Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; pieczywa cukiernicze.
  14. Przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub pozostałych części roślin – z wyłączeniem produktów o rzeczywistej masowej mocy alkoholu powyżej 1,2%.
  15. Zupy i buliony i preparaty do nich; złożone przetwory spożywcze, homogenizowane.
  16. Lody i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao.
  17. Tłuszcze złożone z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksy), wyroby seropodobne (analogi serów) oraz preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe, preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne, mleko i mleko modyfikowane dla dzieci, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
  18. Wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych, objętych pozycją CN 2009 – wyłącznie produkty:
    • jogurty, maślanki, kefiry, mleko nieobjęte działem CN 04 – z wyłączeniem produktów zawierających kawę oraz jej ekstrakty, esencje lub koncentraty,
    • napoje bezalkoholowe, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,
    • preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe, preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne, mleko i mleko modyfikowane dla dzieci, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
    • niezawierające produktów objętych pozycjami od CN 0401 do CN 0404 lub tłuszczu uzyskanego z produktów objętych pozycjami od CN 0401 do CN 0404: napoje na bazie soi o zawartości białka 2,8% masy lub większej (CN 2202 99 11), napoje na bazie soi o zawartości białka mniejszej niż 2,8% masy; napoje na bazie orzechów objętych działem CN 08, zbóż objętych działem CN 10 lub nasion objętych działem CN 12 (CN 2202 99 15).
  19. Dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia bez względu na CN.

Zobowiązuje to do przeprogramowania wszystkich kas fiskalnych, gdzie takie produkty sa zaprogramowane (również w ramach grup towarowych) oraz dokonania zmian w oprogramowaniu sprzedażowym, w którym zaprogramowane są wyżej wymienione artykuły.

UWAGA! Zmian należy dokonać po zakończeniu sprzedaży w dniu 31.01.2022r., a przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu 1.02.2022r.

Lista towarów i usług wg Nomenklatury scalonej (CN). 

Osoby zainteresowane dokonaniem zmian, prosimy o pilny kontakt telefoniczny pod numerem tel. 502447928 oraz 22 8289806 w godz. 9-16 w celu rezerwacji terminu wizyty w naszym salonie sprzedaży przy ul. Tamka 34 w Warszawie.

Tylko w takim przypadku będziemy mogli przeprogramować kasy w trakcie wizyty u nas.



Dla tych osób, które korzystają z systemów sprzedaży poniżej przygtowaliśmy do pobrania instrukcje "krok po kroku", w jaki sposób można dokonać takich zmian:



Uwaga dla użytkowników drukarek fiskalnych. Przy powrocie do stawki 5%, który ma mieć miejsce z końcem lipca 2022r. nastapi tzw. "schodek podatkowy", czyli blokada sprzedaży towarów, w których była zmieniana już raz stawka VAT. Aby tego uniknąć, należy przed późniejszym powrotem do stawki 5%, zmienić nazwę tego towaru, dodając np. na końcu literę lub cyfrę (nie może to być inny znak specjalny, np. !@#$,.). Na wybranych modelach drukarek fiskalnych, będzie możliwość wyzerowania takiej bazy przez serwisanta aby uniknąć zmian we wszystkich kartotekach towarów. Więcej informacji na ten temat pod nr tel. 502688728.

Niektóre programy posiadają parametr w konfiguracji, który dodaje na końcu nazwy takiego towaru literę oznaczającą stawkę VAT, np. A, B, C, D... W programie PC-POS znajdziemy taki parametr w opcjach: Konfiguracja -> Lokalne parametry programu:

Copyright © 2011 kasyfiskalne.eu | mapa strony

Realizacja: strony www Trawka Studio